|
W sobotę 31 marca 2007 r. o godzinie siódmej rano grupa studentów i licealistów wyruszyła z Warszawy do Rzymu na Wielki Tydzień, by blisko Ojca Świętego Benedykta XVI przeżywać Święta Wielkanocne.
Najpierw pojechaliśmy pociągiem do Krakowa, a stamtąd już samolotem do Wiecznego Miasta. Lot trwał niespełna dwie godziny. Niektórzy z nas mieli - po raz pierwszy - możliwość podziwiania widoków z pokładu samolotu pasażerskiego. Po wylądowaniu na płycie lotniska Fiumicino w Rzymie stwierdzili oni jednogłośnie, iż było to niesamowite przeżycie. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Międzynarodowego Seminarium im. Jana Pawła II, w którym zamieszkaliśmy na czas naszego pobytu w Rzymie. W Niedzielę Palmową uczestniczyliśmy na Placu św. Piotra we Mszy św., którą celebrował Ojciec Święty. Po zakończeniu liturgii – zgodnie z utartym już zwyczajem – pozostaliśmy na placu przez kilkanaście minut, aby skłonić Ojca Świętego do tego, żeby pojawił się w oknie swojego apartamentu i przemówił do nas. Wspierani przez dość liczną grupę studentów z Hiszpanii, osiągnęliśmy nasz cel. Po kilku minutach Papież Benedykta XVI ukazał się w oknie i skierował do zebranych na Placu słowa powitania.
Grupa polskiej młodzieży uczestniczyła również w Forum UNIV 2007, corocznym spotkaniu studentów z całego świata organizowanym przez Włoski Instytut Współpracy Uniwersyteckiej ICU. Uczestnicy z blisko 60 krajów wzięli udział w debatach, wykładach, prezentacjach, itp. W tym roku tematem spotkań dla studentów z ponad 200 różnych uczelni wyższych obrano style i trendy we współczesnym kinie i telewizji.
W Wielką Środę, tj. 4 kwietnia 2007 r. na Placu św. Piotra odbyła się audiencja generalna, w której - obok wielu pielgrzymów przybywających na Wielki Tydzień - uczestniczyła także młodzież z UNIV-u. Pod koniec audiencji Ojciec Święty skierował kilka słów do uczestników Forum: „[by te dni pobytu w Rzymie] były okazją silnego doświadczenia kościelnego w taki sposób, byście mogli powrócić do domów zachęceni pragnieniem służby z większą hojnością - Chrystusowi i braciom”. „Służba. Jakże podoba mi się to słowo - mawiał św. Josemaria i dodał powierzmy Panu naszą decyzję by nauczyć się służyć, bo tylko służąc będziemy mogli poznać i kochać Chrystusa, dawać Go poznać innym i sprawić, że inni go pokochają". Po zakończeniu audiencji Ojciec Święty poświecił - przywiezione przez pielgrzymów - przedmioty kultu religijnego. 6 i 7 kwietnia uczestniczyliśmy w Liturgii Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty w Bazylice św. Piotra. Było to dla nas wielkie duchowe przeżycie, bowiem mogliśmy wraz z Ojcem Świętym przeżywać ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa, a następnie radować się wraz z nim ze Zmartwychwstania Naszego Pana. W czasie naszego pobytu w Rzymie nawiedziliśmy wiele bazylik i kościołów, w tym m.in. Bazylikę św. Piotra na Watykanie, św. Pawła za Murami, Santa Maria Maggiore, kościół Il Gesu, Santa Maria del Popolo, San Andrea della Valle, Santa Maria in Trastevere. Zwiedziliśmy Panteon – jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnych na świecie. Ponadto widzieliśmy fragmenty Amfiteatru Flawiusza – zwanego potocznie Koloseum – gdzie wieczorem w Wielki Piątek odbyło się Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w którym uczestniczyliśmy. Poza tym zwiedziliśmy katakumby św. Pryscylii, w których zachował się obraz Jezusa – Dobrego Pasterza oraz Maryi z 210 roku. Uczestniczyliśmy także w kilku spotkaniach w Villa Tevere, siedzibie centralnej Opus Dei przy ulicy Bruno Buozzi, gdzie przed grobem św. Josemarii – założyciela Dzieła – spędziliśmy kilka chwil na modlitwie.
Zainteresowanych kongresem UNIV zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego ze spotkania Ojca Świętego Benedykta XVI z młodzieżą uczestniczącą w Forum UNIV 2006. |